kolmapäev, 6. juuli 2016

Terve hobuse kuu - VITAMIINID JA MINERAALID

Täisväärtusliku toitumise alustala on tasakaalustatud toidusedel.

Clare MacLeod MSc, spetsialiseerunud hobuste toitumisnõustaja seletab, miks on vitamiinid ja mineraalid üliolulised.

Õige toitumise baasiks on mitmekesine dieet. Tasakaalus dieet tagab, et hobune saaks iga päev kätte kõik vajalikud toitained, ilma et ta kaotaks või lisaks seejuures kaalu. Energia, valkude, süsivesikute (sh kiudainete) ja lipiidide (õlid ja rasvad) õige koguse ja vahekorra saavutamine hobuse menüüs on oluliselt lihtsam kui vitamiinide ja mineraalide dooside paikasättimine. Värskes rohus ning heinas on alati mõnedest olulisest mineraalidest ning (heina ja teiste kauem säilitatud produktide puhul) ka vitamiinidest puudus.

Mis on vitamiinid ja mineraalid?
Vitamiine ja mineraale klassifitseeritakse mikrotoitainete hulka, kuna neid on kehale vaja oluliselt väiksemates kogustes kui näiteks süsivesikuid ja valke, mis on makrotoitained. Samas on nad ülitähtsad, kuna nende puudus kehas võib põhjustada häireid keha normaalses toimimises, viies mõnikord ka haiguseni.
Vitamiinidel on kehas palju erinevaid ülesandeid ning nende aktiivsus on oluline paljude ainevahetusradade toimimiseks. Rasvlahustuvate vitamiinide hulka kuuluvad A, D, E ja K-vitamiinid. Vesilahustuvad on näiteks C-vitamiin ja B-vitamiinide kompleks. Vitamiinid pole imelised tervisetaastajad, toonikumid ega puhastuskuuri preparaat, vaid vajalikud tervise toimimiseks iga päev.
Mineraalid on anorgaanilised elemendid, millel on kehas palju ülesandeid, näiteks luude ja hammaste tugevuse tagamine, kehavedelike tasakaalustamine, ensüümide komponendiks olemine ja põhilise rakuainevahetuse eri protsessides osalemine. Essentsiaalsed mineraalid moodustavad u 4% hobuse kehamassist. Nende imendumise ja omavaheliste mõjutuste iseärasuste tõttu on mineraalide suhe toidus sama oluline kui kogus. Mõned mineraalid on liiga suures koguses mürgised, mistõttu peaks mineraalide juurdemanustamine, eriti ühe mineraali haaval, olema ettevaatlik. Olulisemad makromineraalid (ehk mineraalid, mida on iga päev vaja grammides) on kaltsium, fosfor, magneesium, väävel ning elektrolüütidest naatrium, kaalium ja kloor. Olulisemad mikromineraalid (iga päev vaja milligrammides) on tsink, vask, raud, seleen, jood, mangaan, koobalt.

Kuidas tagada oma hobusele õige kogus vitamiine ja mineraale
Hobused ja ponid on tavaliselt kõige tervemad süües toitu, mida nad leiavad vabast loodusest, ning vitamiine ja mineraale tuleb lisaks juurde manustada vaid siis, kui on vaja teha tasa puudujääke, mida värske toit näiteks koplis ei taga. Seega peaks toiduämbrisse minema vaid minimaalne kogus, mis on vajalik päevase normi tagamiseks.
Hobused ja ponid, kes ei vaja täiskogust soovitatud vitamiinide-mineraalidega rikastatud kontsentraati ehk kes söövad oma igapäevase süsivesiku- ja valguvajaduse täis värskest looduslikust kraamist, vajavad väiksemat vitamiini- ja mineraalilisa, et nende toidusedel oleks tasakaalustatud. Kõige ohutum ja kasulikum viis essentsiaalsete mikrotoitainete manustamiseks on multivitamiini- ja mineraalikompleksi sisaldav toidulisand. Seda saab  segada heina või tavatoiduga hobustele, kes valgud ja süsivesikud saavad kätte värskest toidust, või lisada segasöödale neile hobustele, kes ei vaja soovitatud täisdoosi.

Esmalt tasakaalusta dieet!

Vitamiini- ja mineraalilisasid on kõige alakasutatumad ja vääritimõistetumad toidulisandid. Need peaks olema olemas iga hobutarvepoe riiulil! Alati ei näe nende kasutamisel muutust kohe, kuid hobune tunneb erinevust ja pealegi võib pikaajaline puudujääk põhjustada tervisekahjustust. Enne kui lisada hobuse tervise parandamiseks näiteks rauadoos (mis võib üksiseisvana olla hoopis ohtlik), kapjade tervist toetav lisand või mõni muu terapeutiline vahend, tuleb kõigepealt teha kindlaks, et hobuse dieet on tasakaalustatud, kuna hobuse keha ei saa korralikult funktsioneerida ilma kõigi vajalike vitamiinide ja mineraalideta. 

Tõlgitud ajakirjast Horse & Hound


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar