pühapäev, 24. juuli 2016

Terve hobunse kuu - MIS ON SUHKUR?

Mis on suhkur?

Suhkrud on süsivesikud ja neid saab jagada „ehitusplokkide“ hulga alusel, millest nad koosnevad:
·         Monosahhariidid ehk lihtsuhkrud koosnevad ainult ühest plokist, näiteks glükoos, galaktoos, fruktoos
·         Disahhariidid koosnevad kahest plokist, näiteks sahharoos (lauasuhkur, mida paned ka tee sisse), laktoos (piimasuhkur), maltoos
·         Oligosahhariidid koosnevad mitmetest plokkidest, näiteks kuuluvad sinna hulga fuktooligosahhariidid, mida leidub köögiviljades ja puuviljades

Vesilahustuvad süsivesikud
Vesilahustuvad süsivesikud on süsivesikud, mis lahustuvad vees, olles suhkru ja fruktaani (fruktoosi polümeer, üks suhkru talletusviise rohus ja muudes kõrrelistes) segu. Laminiiti põdeva hobuse toit võiks sisaldada alla 10% vesilahustuvaid süsivesikuid (kuivaines), kuigi heina, silo ja karjamaal rohu söömisega võib selle piiri ületada. Tegelikult võib rohus olla kuni 50% vesilahustuvaid süsivesikuid ning heinas ja silos 20% või rohkemgi!

Kas suhkur on hobustele ebatervislik kui ebavajalik?
Suhkur, nagu iga teine toitaine, on oluline osa iga hobuse toidus. Hobune on arenenud tarbima rohtu, mille peamine energiatalletusvorm on sahharoos, mis tähendab, et nad on adapteerunud seedima ja kasutama suhkrut. Seega ei peaks tervetele trenniga tegelevatele hobustele suhkur olema probleem. Sellegipoolest on kindlasti hobuseid, kes vajavad madala suhkrusisaldusega (mitte suhkruvaba) toidusedelit, eriti näiteks hobused, keda ohustab laminiit. Neil juhtudel tasub alustada vähehaaval suhkrusisalduse vähendamisega hobuse või poni dieedis.

Kas hobused saavad olla suhkrule allergilised?
Ei! Glükoos on peamine keharakkude, sealhulgas närvirakkude energiaallikas, mis tähendab, et hobused ei saa olla suhkrule allergilised. Kui dieedis on vähe suhkrut, läheb hobune üle teiste toitainete kasutamisele, et nende ümbertöötlemisel tagada suhkruvajadus.

Kas suured suhkrukogused võivad põhjustada ülierutuvust?
Jah, kuigi komplekssüsivesikuid ja kiudaineid sisaldavad söödad annavad väga väikse osa kogu dieedi suhkrukogusest, isegi kui need sisaldavad melassi. Tegelikult on käitumishäired, mille põhjuseks peetakse suhkruid, tulenevad tegelikult liiga rohkest tärklise söötmisest. Rohi teisalt võib aga sisaldada kuni 50% vesilahustuvaid süsivesikuid (kuivainest) ja sama palju energiat kui võiduajamiste ajaks mõeldud toit (kilogramm kilogrammile võttes), nii et lopsaka rohu söötmine võib kahtlemata su hobuse (liiga) energiliseks teha!

Suhkruallikad
Mitmed omanikud üllatuvad, et rohi ja hein on kõige olulisem suhkruallikad hobuse menüüs, isegi neil, kellel on piiratud ligipääs karjamaale. Komplekssöödad sisaldavad keskmiselt 2,5-7% suhkruid ja arvestades, et hobune sööb neid üsna väikeses koguses, moodustab see üsna väikese osa dieedis olevast suhkrust. Kõrge energiasisaldusega toidusegu sisaldaks 500kg hobuse jaoks 150-300g suhkrut päevas, samas kui 24 tundi karjamaal rohtu süües võiks anda kuni 12,5kg suhkrut! Isegi tallihobused, kes söövad ainult heina, võivad kõrrelistest saada üle 2kg vesilahustuvaid süsivesikuid.

Melass
Melassist on viimastel aastatel saanud kardetud sõna, kuigi tegelikult on see hirm põhjendamatu. Melass ja selle teisendid molgli ja molaferm sisaldavad 30-54% suhkrut ja neid lisatakse söödale tavaliselt 10-15% ulatuses, mistõttu moodustab melassist tulev suhkur valmistoidust 2-4%. Laminiidi ja ülierutuvuse all kannatavate hobuste puhul on oluline suhkru summaarne kogus toidus, mitte üksikkomponendid nagu näiteks melass. Kui sööt sisaldab vähe tärklist ja suhkrut, võib julgelt hobuse dieeti lisada melassiga sööta. Sellegipoolest pakuvad mitmed firmad tänapäeval ka melassivabu alternatiive neile hobuseomanikele, kes soovivad melassi täielikult vältida.

Madala suhkrusisaldusega või suhkruvaba
Kuigi suhkrul on haiguste kujunemisel oma roll, ei vaja laminiidi all kannatavad hobused madala suhkrusisaldusega dieeti. On peaaegu võimatu leida täiesti suhkruvaba sööta – isegi kui see ei sisalda melassi, sisaldavad paljud naturaalsed komponendid looduslikult suhkrut. Seetõttu ei tohiks võtta tõsiselt väiteid, et laminiidiga hobused peavad sööma suhkruvabalt, sest tegelikult on isegi näidatud, et natuke suhkrut dieedis on vajalik, et kehal püsiks normaalne võimalus suhkrut seedida.

Porgandid ja maiused
Porgandid koosnevad u 85% ulatuses veest, mis tähendab, et tegelikult on porgandites küllalt vähe suhkrut ja kaloreid. Kuigi protsentuaalselt tunduvad maiused kõrge suhkrusisaldusega, siis kuna neid söödetakse hobusele vähe, ei tõsta need oluliselt dieedi suhkrusisaldust. Porgandite või maiuste söötmine on seega ohutu, kuid ära anna neid hobusele ämbriga – kõike mõõdukalt!

Nippe heina suhkrusisalduse vähendamiseks
·         Heina leotamine leiges vees 12-16 tundi vähendab vesilahustuvate süsivesikute sisaldust kuni 50%, kuigi see ei muuda seda sobivaks laminiidiga hobusele
·         Kaalu heinaasendaja söötmist
·         Kaalu hobuste väljaviimist õhtul, kui fohus on vähem fruktaani (eeldusel, et maapinna temperatuur on üle 5 kraadi)
·         Väldi hobuse viimist karjamaale, millel hein on olnud samaaegselt külma temperatuuri ja otsese päikesepaiste käes, näiteks päikeselistel härmatisega hommikutel
·         Väldi hobuse viimist niidetud põllule, kuna allesjäänud viljavarred võivad sisaldada rohkelt fruktaani.
·         Põua või rohke karjatamise puhul võib karjamaa rohus olla samuti rohkem fruktaani

Palju on suhkrut…
·         24 tundi karjamaal (7,5% suhkrut) – 1,3kg 350kg poni kohta
·         2kg heina (20% vesilahustuvaid süsivesikuid) – 400g vesilahustuvaid süsivesikuid
·         3kg madala energiasisaldusega sööta (5%) – 150g
·         3kg kõrge energiasisaldusega sööta (6%) – 180g
·         500g sööda tasakaalustajat – 25g
·         1 porgand (100g) – 7g
·         1 õun – 12g
·         


Originaal-artikkel

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar