laupäev, 12. november 2016

9 asja, mida näitab uriin hobuse tervise kohta

Kas vaatad kõrvale, kui hobune pissib? Ei peaks vaatama, sest teades, mis on uriini puhul normaalne, saab võimalikule terviseprobleemile kiiresti jälile.

Meeles tuleks pidada seda, et uriin ei näe alati ühesugune välja. Värvi-, kontsentratsiooni- ja lõhnaerinevustel on aga mitmeid põhjusi.
Järgmised punktid kirjeldavad normaalset uriini:

1. Kahvatu värv

Hobustel, kellel on piiramatu ligipääs veele, on lahjem, heledam ja mahedama lõhnaga uriin.

2. Tumekollane

Piiratud võimalus juua või liigne higistamine kuuma ilmaga võib kaasa tuua rohkem kontsentreeritud uriini.

3. Oranžikaspunane

Kui looduslikult hobuse uriinis esinevad urokatehhiinid (flavonoidid) pärast väljutamist valguse käes oksüdeeruvad, muutub uriin oranžikaspunaseks. Vahel aetakse seda segamini verise uriiniga.

4. Sogane

Hobustel imendub liigne kaltsium soolestikust ning nad väljutavad selle uriiniga, seetõttu võib uriin paista sogane/piimjas.

5. Kihisev

Uriin on vahutav tänu selles sisalduvale limale, mis käitub määrdeainena, et vältida kaltsiumkarbonaatkristallide muutumist kiviks.

6. Lõhnav

Mida rohkem valku hobuse toit sisaldab, seda rohkem uureat ja ammoniumit – kaks ainet, mis saadakse valgu lagunemisest – hobuse keha toodab ja eritab.See seletab ammoniaagi lõhna, mida võib märgata tallis.

Mis ei ole normaalne?

Muutused kõiges, mis Teie hobuse puhul on normaalne, võivad viidata probleemile, seega tasub jälgida hobuse käitumist.

Küsige veterinaarilt abi, kui märkate, et:

7. Hobune urineerib vähe ja sageli, või uriin on verine

Põiepõletiku põdejad väljutavad väikestes kogustes uriini, mis võib sisaldada verd. See on tavaline kuseteede seisund, mis esineb sagedamini märadel, kuna tänu lühemale kusitile satuvad infektsioonid kergemini põide.

8. Hobune urineerib harva või see tekitab ebamugavust

Urolitiaas on neerukivide esinemine neerudes või sagedamini põies. Täielik ummistus võib olla surmav.

9. Uriin on värvuselt väga tume

Hobustel, kes kannatavad rabdomüolüüsi (asotuuria/tying up) all, on uriin väga tume. See on tingitud lihasraku membraani läbilaskvusest, mis põhjustab suurtes kogustes valgu eritumist verre ning mis seejärel väljutatakse uriiniga.

Atüüpiline müopaatia/ atüüpiline karjamaahobuste müoglobiinkusesus (ingl „seasonal pasture myopathy“) põhjustab samuti uriini tumedaks muutumist ning on sageli surmav.Originaal-artikkel

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar