reede, 9. detsember 2016

Kuidas vahetada hobuse sööta turvaliselt


Tihti peavad hobuseomanikud vajalikuks teha muutusi hobuse toitumises – temperatuurikõikumised, innaaeg ja tulemuslikkus on vaid üksikud põhjused. Kuna toitumise muudatustel on seos muudatustega hobuse tervislikus seisundis, näiteks koolikute ja laminiidi tekkimine, siis kuidas minna üle ühelt söödalt teisele nii, et see ei muudaks hobuse tervislikku seisundid halvemaks?

Ärge muretsege. Me oleme siin, et aidata.

Vastavalt National Research Council’i (riiklik teadusnõukogu USAs) läbi viidud hobuse toitumisvajaduste uuringule peaks sõltumata sööda kogusest või sordist – sealhulgas teraviljad, kontsentraadid, hein või karjamaarohi – toimuma tänu hobuste tundlikule seedesüsteemile kõigi nende väljavahetamine järk-järgult. Järk-järguline söödamuutus vähendab seedetrakti ärritusest tingitud koolikute ohtu.
Lisaks vajab seedesüsteem aega, et toitumise muudatustega kohaneda ja söödas sisalduvaid toitaineid kõige paremini omandada. Näiteks, teadlased on tuvastanud, et kui hobuse söödale lisada rasvainet liiga kiiresti, siis muudab see hobuse väljaheidete koguse suuremaks ja tekstuurilt rasvaseks. Kui rasvainet lisati aeglaselt, siis sellist mõju ei täheldatud.
Söödavahetust planeerides kaaluge järgmisi uuringupõhiseid nõuandeid:
· Teravili: kui soovite teravilja kogust lihtsalt suurendada, soovitavad teadlased kogust tõsta vaid ligikaudu 200 g päevas. Eriti oluline on see kõrge tärklisesisaldusega toitude puhul. Seevastu teravilja koguse vähendamine peaks toimuma järk-järgult ühe kuni kahe nädala jooksul vähendades umbes 100 g võrra ülepäeviti. Kui soovite muuta ka teravilja sorti, peaks üleminek toimuma viie kuni seitsme päevaga. Vahetage 25% esialgsest söödast uue vastu igal järgneval päeval, kuni kogu sööt on välja vahetatud.
· Hein: väga vähe andmeid on avaldatud seoses heina vahetamise või selle koguse muutmisega. Siiski oleks hea teha seda vähehaaval, eriti heina vahetamisel (näiteks üleminek murult liblikõielistele), asendades söödaratsioonis 25% uue heinaga iga paari päeva tagant.
· Karjamaarohi: lastes hobused välja lopsakale karjamaarohule, tuleks seedetrakti ärrituste vältimiseks esialgu piirata nende karjatamise aega. Karjamaal olemise aega võiks suurendada ühe kuni kahe tunni kaupa päevas, kuni on saavutatud soovitud aeg (olgu see siis ööpäevaringselt või päeval kuni ööseks talli toomiseni). Toitumiseksperdid soovitavad viia hobuse välja täis kõhuga (andes enne väljaviimist hobusele heina), et vähendada karjamaarohu söömise hulka.
Kui teete kasvava hobuse või teatud terviseseisundiga hobuse puhul koostööd veterinaariga, võivad nad soovitada sööda muutust erineva kiirusega, sõltuvalt konkreetsest olukorrast. Kui Teil on küsimusi mõne konkreetse hobuse sööda vahetuse kohta, konsulteerige hobuste toitumisspetsialistiga või veterinaariga, et leida turvaline meetod.
Lõpetuseks
Vahetage oma hobuse sööt välja järk-järgult, et vähendada seedetrakti ärritamise ohtu. Planeerige hoolega kõiki rikkalike toitainetega söötadele (nt lopsakale karjamaarohule või kõrge tärklisesisaldusega teraviljadele) üleminekut, et vältida terviseprobleeme nagu koolikud või laminiit ning et võimaldada toitainete maksimaalset omastamist.
Aitäh Maris Matsi, tõlke eest


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar