kolmapäev, 9. november 2016

Mikroorganismidest

Mikroorganismide roll hobuse söötmisel

Mikroorganismide rolli hobuste söötmisel on hakatud aina enam tähtsustama. Loesdau söötade tootejuht Fanziska selgitab teile olulisemat usinate väikeste abiliste osas. Lisaks rääkis ta Eggersmanni tootejuhi ja õppinud loomade ravispetsialisti Andrea Everdingiga. Söödatootja panustab aastast 2009 selgelt mikroorganismidele. 

Kuid esmalt räägime veidike. 
Põhilist mikroorganismidest...
Soolestikust saavad alguse paljud haigused nagu nt. Nahaprobleemid. Seetõttu on terve soolefloora keskse tähendusega kogu heaolule. Mikroorganismid mängivad kogu seedeprotsessis olulist rolli. Järelikult on nad kogu seedetraktis olemas. Kui neid juurde sööta, ei anna me hobusele järelikult „võõrkehi“. 
...ja hobuse seedefüsioloogiast
Mao esimeses osas leiab aset esmane mikroobiline seedimine, enne kui mao tagumises osas algab ensümaatiline seedimine maomahlade abil. Peensooltes leidub juba suur arv baktereid, mis varieeruvad vastavalt söödaliigile ja kogusele. Jämesooles leidub juba looduse poolt enim mikroorganisme. See on oluline, kuna siin leiab viimase sammuna aset toorkiu seedimine.
Seetõttuon mõistlik säilitada stabiilne bakterite arv tasakaalustatud söödaratsiooni abil, et ennetada seedehäireid. Haiguste või ravimi manustamise tõttu võib mikrofloora häiruda. „Probiootilise toimega söödad nagu EMH tooted võivad tuua leevendust, kuna nad suurendavad positiivse toimega bakterite arvu ning stabiliseerivad selle“, ütleb Andrea Everding Eggersmannist. 

Andrea, aitäh, et sa oled nõus meiega siseinfot jagama. Ma hakkan kohe pihta: mida tähendab EMH?

EMH tähendab Eggersmann Micro Herbs.

…ja millest EMH koosnevad?

EMH on taimeomastest looduslikest mikroorganismidest fermenteeritud taimeekstrakt, mis koosneb tugevatoimelistest ürtidest. Nad sisaldavad maitsetaimi ja metsikuid ürte ning piimhappebakterite mikroorganisme, fotosünteesi baktereid, pärme, grampositiivseid aktiinomütseete, mis on seenesarnased bakterid.  
Mida tahetakse saavutada EMH lisamisega?
EMH'l on probiootiline toime seedetraktile.

…kas sarnaselt Actimeliga?

Jah, just. Sealjuures on üks oluline erinevus. Seni teadaolevad probiootikumid töötavad vaid ühe ainsa mikroorganismiga. Loomulikult saab see mõjuda ka ainult ühel teatud kindlal viisil korrigeerivalt. EMH seevastu on segu paljudest mikroorganismidest, mis suudavad reageerida individuaalselt sobitatud viisil ning pakkuda seeläbi paremaid tulemusi.

Kuidas erinevad mikroorganismid näiteks mõjuvad?
Nad soodustavad seedekulgla toimimist, kuna EMH toetab terve soolefloora moodustamist. Lisaks paraneb sööda imendumine, kuna EMH suurendab toitainete biosaadavust.
Immuunsuskompetents tugevneb tänu sellele, et EMH toetab kaitsekilbi moodustamist seedetraktis. Tervislik seisund paraneb tänu sellele, et EMH tagab ainevahetuse loomulikku tasakaalu. Lõppkokkuvõttes tõstab see ka elujõudu. Kokkuvõttes suurendab EMH hobuse üldist heaolu, toetab pikaajalist karvaläiget ning naha tervist.

Kuidas tekkis idee see toode luua?

Positiivsed tulemused on teada juba inimeste toitumisest. Tulemuslikku kasutust leiab see ka veiste ja sigade söötmisel. Samuti on saadaval erinevad tooted kalatiikidele ning väetised, mis sisaldavad mikroorganisme. Ka silole lisatakse EMHd, et parandada tootmisprotsessi. Nii tekkis mõte EMHd kasutada ka hobuste söötmisel.

Millistele hobustele sobib EMH söötmine eriti hästi?

EMH sobib kõigile hobustele, eriti ka neile, kes kalduvad ainevahetushaigustele. Häid tulemusi on näha hobustel, kes kalduvad seedekulgla haigustele või kelle puhul on vaja kaalu taastada.

Millega peavad hobuseomanikud söötmisel arvestama?
Kui eesmärk on saavutada müsli söötmisega positiivne tulemus, tuleb järgida söötmissoovitusi. Alternatiivselt, kui söödetakse vähem müslit, võib söödale lisada veidi EMH Direkt'i.

Kui kaua tuleb tooteid sööta?

Pidevalt söötes on täheldatud parimaid tulemusi. Vähemalt neli kuni kuus nädalat peaks aga EMHd söötma. Enne seda on näha vaid väheseid positiivseid mõjusid, kuna kogu ainevahetus peab ümber harjuma. Lühiajaline manustamine on soovitatav näiteks pärast ussikuuride, antibiootikumide jms soovitatav.

Te viisite ise läbi vastavasisulise uurimuse. Millised hobused valisite? Milline oli tulemus?

Alates märtsist 2009 tegime  kuue kuu vältel katseid valitud klientide hobustega. Nende katsed andsid ainult positiivseid tulemusi. Kasvandustest valiti kõige kehvemas üldseisundis hobused, et neid hiljem kontrollgrupi hobustega võrrelda.

Kas EMH on vaid trend hobuste söötmises või varsti kindel osa?

Alates aastast 2009 on EMH meie toodete kindel koostisosa.

Milline on teie klientide tagasiside?

Igatipidi positiivne! Seda saab internetis saadud tagasisidest lugeda.

Kuidas tuleb sööta ja vedelat lisandit hoiustada?

Hoida jahedas, kuivas, mitte üle 25 kraadi juures otsese päikese eest kaitstuna. Ka pakast ei tohi söödale ligi lasta.

Aitäh Triin Spitz tõlke eest!
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar