reede, 4. november 2016

Hobustele õlide manustamine vajab hoolikat valikut

Hobuseomanikud sirutavad käe sageli taimsete õlide poole, kui on soov suurendada energiatarvet kaalutõusu eesmärgil või anda karvkattele lisasära. Kuid kuidas valida laia tootevaliku seast õige?

Kõik olid on 100% rasvad, nii et nende energeetiline väärtus on sisuliselt sama,“ ütleb Catherine Whitehouse, MS, Kentucky hobusealase uurimisbaasi toitumisnõunik. „Erinevused on oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete sisalduses hobustele antavates õlides. Need rasvhapped on teadlastele eriti huvipakkuvad, kuna neil on toime põletikule ja immuunsusele ning hobuste kehad ei ole neid võimelised tootma, mistõttu tuleb need saada toidust.“

Teraviljades on tavaliselt oomega-6-rasvhappeid rohkem kui oomega-3-rasvhappeid, tavapärane suhe oleks 10:1. Seetõttu on rohkelt teravilja saavate hobuste toidusedelis oluliselt rohkem oomega-6-rasvhappeid.

Seetõttu on tark valida just rohkelt oomega-3-rasvhappeid sisaldav õli. „Keskmine oomega-3/oomega-6 suhe on ligikaudu 2:28 maisiõlis, 1:6 sojaõlis, 1:2 rapsiõlis. Seetõttu võiks dieedi tasakaalustamise mõtet silmas pidades eelistada soja- või rapsiõli,“ selgitab Whitehouse.
Kalaõlil on suurepärane rasvhappeline koostis, selle oomega-3/oomega-6 suhe on 6:1, kuid tavaliselt ei manustata kalaõli kaalu tõstmise eesmärgil. Pigem kasutatakse seda väikestes kogustes, et anda hobusele põletikulisi – ja immuunprotsesse reguleerivaid dokosaheksaeenhapet ja eikosapenteenhapet.  

Manustatava õli kogus oleneb manustamise eesmärgist. „Karvale sära lisamiseks piisab 80-120ml õlist päevas. Skaala teises otsas on umbes 500ml päevas, kui eesmärgiks on tõsta hobuse kaalu toidu energiasisalduse tõstmise läbi,“ ütleb Whitehouse.

Õli lisamiseks otse hobusele antavale toidule võiks viimasel juhul olla umbkaudne soovitus kuni 100ml 100kg kehamassi kohta. Seega 550kg-ne hobune võiks päevas saada kuni 550ml õli, jagatuna kahele-kolmele toidukorrale.„Nagu kõigi uute toitudega tuleks ka õlide andmist alustada järk-järgult, et hobune harjuks, alustades näiteks 60ml-ga ühel toidukorral ja suurendades seda kogust igal nädalal umbes 60ml kaupa,“ soovitab Whitehouse. „See on ettevaatlikum manustamine kui paljud inimesed päriselt kasutavad, kuid see võimaldab hobuse seedesüsteemil õliga harjuda, vähendades kõhulahtisuse ohtu, mis on sage, kuigi mööduv õlide manustamise kõrvaltoime.“ 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar