reede, 2. september 2016

Terve hobuse kuu - PUNAPEET

Punapeedis on su hobusele palju väärtuslikke mikrotoitaineid. Sisaldades hulgaliselt räni, aitab see kaasa luuehitusele. See parandab luukoe elastsust ning seetõttu vähendab stressimurdude riski.
Peedis on ka foolhapet ning aminohapet metioniin. Nii foolhape (mis on oluline uute rakkude tekkel) kui metioniin toetavad luude tervist ja naha elastsust.
Peet suurendab ka seedenõre hulka, mistõttu on soolesisu suurema veesisaldusega. See toetab seedimist, kuna soolesisu kuivus on riskitegur koolikate tekkeks.

Paljud lisavad peeti oma hobuse pelletitele/müslile, et aidata keha toksiinidega tegelemisel.
Peedid on aluseline toit. Nad aitavad maksa detoksifikatsioonil, neutraliseerides toksiine veres. Vähem toksiine veres tähendab aga vähem tööd maksale. Maks tegeleb 24/7 toksiinide kahjutukstegemisega.

Isegi kesknärvisüsteem saab peedist kasu. Kuidas?
Peedid sisaldavad vitamiine, mineraale ja aminohappeid, mis stimuleerivad ajus dopamiini tootmist. Dopamiinil on rahustav efekt.

Me võiks siinkohal peatuda, kuid peedil on veel häid omadusi.
Peedis on rohkelt flavonoide, mis vähendavad põletikku ja vähendavad allergiat. Nad sisaldavad ka antioksüdanti beetatsüaniini. Beetatsüaniinil on näidatud kasvajate kasvu pidurdavat toimet.

Peetidel on ka küüslaugu ja kõrvitsaseemnetega võrreldav parasiitidevastane toime.

On oluline silmas pidada, et peet on väga erinev peediviljalihast, mis on populaarne hobustesöötade koostisosa. Selles artiklis on räägitud köögiviljast endast. Peedi viljaliha on suhkrupeedist suhkru väljatöötlemisel allesjääv kõrvalprodukt.

Kui pärast selle artikli lugemist oled sa veendunud peedi kasulikkuses, siis tahad sa ilmselt teada, kuidas valida oma hobusele parimad peedid.
Ümarad peedid on magusamad kui lapikud. Ja vali pigem kõvad juurviljad, kuna need pehmenevad ajaga.
Kui sa ostad orgaanilisi peete, siis võid neid sööta koos koorega. Mitteorgaanilisi peete võiks koorida kartulikoorijaga.
Sa võid oma hobusele sööta kombinatsiooni toorestest ja küpsetatud peetidest, et pakkuda mitmekülgset toidusedelit. Nad on küpsed, kui nad on pehme nagu kartul. Lihtsalt koori, lõika kuubikuteks ja auruta neid väheses vees. Või koori, viiluta ja anna hobusele 2-3 viilu korraga. On oluline tähele panna, et soovitame väikseid koguseid, kuna peedis on rohkelt suhkrut ja seetõttu peaks nendega piiri pidama, eriti insuliinile resistentsete hobuste puhul.
Punased peedid on supertoit!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar