neljapäev, 22. september 2016

Nõuanded hobuste sügiseseks toitmiseks

Kuna temperatuurid langevad, siis peaksid hobuse omanikud hakkama tegema ettevalmistusi hobuste talviseks toitmiseks. Aga millised mudatused oleksid vajalikud? Siin on mõned punktid, mida võiks kaaluda toitmissedeli muutmisel.

Vesi.

Temperatuuri langedes vähendavad hobused vee tarbimist päevas. Veenduge, et hobustel oleks vaba juurdepääs puhtale joogiveele ka siis, kui temperatuur langeb miinuskraadidesse (vesi võib jäätuda!).
Samuti kaalu joomise soodustamiseks elektrolüütide või soojema vee andmist. Kui pakud hobusele elektrolüüte segatult veega, mitte suukaudse pastana, siis kindlusta hobusele puhta joogivee olemasolu ka juhuks, kui ta ei joo elektrolüütidega vett.

Sööt.

Kõige levinum sööt on hein. Olenemata saagi koristuse ajast ja heinast (liblikõielised või hein) annab hein märkimisväärse koguse hobuse igapäevasest toitumisvajadusest. Lisaks annab hein hobusele vajalikke kiudaineid.
Kui heina napib, siis on võimalik kasutada alternatiivseid loomasöödaallikaid – heinakuubikud, peedi viljaliha ja täiendsööt – et rikastada hobuse toidulauda.
Lisaks on mitmeid võimalusi pakkuda kiudainerikast toitu talveperioodil. Soojus, mis tekib heina söömisest, on suurem, kui kontsentraatide söömise seedimisest saadav soojus. See aga tähendab, et hobused suudavad heina süües säästa energiat kehasoojuse tootmiseks.

Keha seisundi monitooring

Erinevaid skaalasid kõrvale jättes on lihtsaim ja efektiivseim viis hobuse kaalu kontrollimiseks tema keha seisundi monitooring. Sellise meetodiga on lihtne jälgida rasvakihi olemasolu hobuse kehal ning vastavalt vajadusele viia sisse  vajalikud korrektuurid. Hobuse keha konditsiooni on hea ja kasulik kontrollida iga kahe nädala tagant kuni kevadkuudeni välja. Pikem karvkate, lakk ja tekid võivad olla petlikud. Tegelikkuses oleks aga vaja kaalu tõstmiseks külmemal perioodil täiendavat sööta.
Kui hobune tundub liiga hästi toidetud ja on veidi ülekaalus, siis vähenda kaloreid teravilja arvelt selmet vähendada sööda koguseid. Kui hobune on alakaalus, siis suurenda sööda hulka või vaheta välja toit enam toitaineterikka sööda vastu. Täiendavad kalorid kontsentraatidest ja/või lisarasvaallikad on vajalikud kehakaalu säilitamiseks.

Oluline meeles pidada.

Külmemate ilmadega on hobuse omanikul vajalik põhjalikumalt kontrollida hobuse toitmisprogrammi ja vajadusel kohaldada seda vastavalt vajadustele. Konkreetsemate küsimuste korral kontakteeruge oma veterinaariga või hobuste toitumisspetsialistiga. Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar