esmaspäev, 4. juuni 2018

SUVI - Kui karjamaalkäimine muutub probleemiks II osa

Laminiit on väga valuline kabjanahapõletik. See lihtne selgitus tähistab keerulist kompleksset protsessi, mille kõiki tekkepõhjuseid pole suudetud ikka veel välja selgitada.

Mitte kõigil hobustel ei kujune sarnaste häirete korral välja kabjanahapõletik. Vaid tundlikel hobustel võivad stress, kõvast pinnasest tingitud üleliigne koormus, hormonaalsed häired, reaktsioonid ravimitele või infektsioonid põhjustada lisaks ka laminiiti. Kõige sagedasemaks põhjuseks on aga söötmine.

Ekslikult seostatakse kabjanahapõletiku tekkimist enamasti noore karjamaarohu liigse valgusisaldusega. See teooria on oma aja ära elanud – tegelikke pahategijad tuleb otsida hoopis süsivesikute “riigist”.

Põhjustajad on tärklis ja suhkur.

Iga ootamatu söödamuutus võib vallandada kabjanahapõletiku. Siia alla käib nii ülesöömine söödasõime juures kui kiire üleminek talviselt söödalt noorele karjamaarohule. Igatahes peituvad korduvalt esineva kabjanahapõletiku põhjused karjamaarohus endas. Haiguse põhjustajaks on nn. fruktaanid (säilitussüsivesikud), taimedes leiduvad komplekssed suhkrumolekulid. Neid kergestikäärivaid süsivesikuid leidub peamiselt kõrtes ja nende ülesanne on säilitada taime jaoks toitaineid ning kaitsta taime külma eest.

Kabjanahapõletik ei saa alguse mitte kabjas, vaid jämesooles, kus käärimine põhjustab ülihappesuse ehk atsidoosi.

Soolest kapjadesse – ahelreaktsioon

Kui soolebakterid – ükskõik mis põhjusel – ootamatult harjumatu söödaga kokku puutuvad, saab tundlik tasakaal häiritud. Tekkiv soolesisu ülihappesus põhjustab bakterite suremist. Seejuures tekkivad mürkained liiguvad läbi ärritunud sooleseina ja jõuavad vereringesse ning ummistavad kapjade veresooni. Nii tekivad väikesed “infarktid”, mis viimaks viivad ulatusliku kabjanaha põletiku ja laminiidini.

Millistes karjamaataimedes leidub fruktaane?

Suures koguses fruktaane leidub kindlates taimesortides, eriti aga sellises tüüpilises hobustesöödas nagu karjamaa-raihein. Teised taimed jällegi, nagu nt kaunviljad/ristkheinad, sisaldavad säilitussüsivesikuna tärklist ja on fruktaanivaesed. Raiheinade fruktaanisisaldus on eriti kõrge kevadel peale kasvama hakkamist, vähese lämmastikuga väetamise korral ja perioodil, kus öised temperatuurid on madalad ja päevad päikesepaistelised.

Reeglid  hobustele, keda ohustab kabjanahapõletik:


  • Ärge laske kevadisel kasvuperioodil, kui päevad on päikeselised ja ööd jahedad, tundlikke hobuseid karjamaale. Sellise ilmastikuga tekib taimedes eriti palju fruktaane. 
  • Külvake taimi, mille fruktaanisisaldus on madal (lutsern, kerahein, aruhein, aas-nurmikas) 
  • Sügisel ja kevadel planeerige karjamaal söötmist ettevaatlikult. Esimene kevadine juurdekasv, mõnedel taimedel ka veel mitu järgmist juurdekasvu, sisaldab rohkem fruktaane kui suvised ja sügisesed juurdekasvud. Võimalusel laske hobused karjamaale öösiti. 
  • Ärge karjatage hobuseid niidetud karjamaadel või kohtades, kus veised on äsja rohu ära söönud.
  • Mida vähem karjamaid lämmastikuga väetatakse, seda kõrgem on taimede fruktaanisisaldus. Vastupidiselt levinud arvamusele tuleb laminiidi profülaktikaks üle vaadata ka väetamisplaan.  
  • Aeglased muudatused söötmises; muutke söödakoostist üle nädala. 
  • Laminiiti haigestunud hobused: andke alguses ainult head heina ja mineraalsööta ning pakkuge neile soolast lakkumiskivi.


Kui laminiidikahtlusega hobused vajavad lisasööta, peaks see olema teraviljavaba. Meil on pakkuda erinevaid sorte, mida võib kasutada ka individuaalselt:

ReVital Cubes on kvaliteetne, tärklise- ja suhkruvaene granuleeritud spetsiaalsööt.  TOOTE INFO

Teraviljavaba Struktur ei koorma ainevahetust, madala tärklise- ja suhkrusisaldusega, sisaldab rohkelt  toorkiudu. TOOTE INFO

Teraviljavaba Kräutermineral on meie spetsiaalne mineraalsööt, sisaldab vähe tärklist ja suhkruid, ei koorma ainevahetust. TOOTE INFO

Green Power on intensiivselt treenivatele hobustele, kes vajavad siiski teraviljavaba sööta, optimaalne valgu- ja energiasisaldus ning kõrge toitainetesisaldus hoolitsevad selle eest, et lihased oleks tugevad ning hobune oleks valmis saavutama tulemusi. TOOTE INFO

Weserland Mash – teraviljavaba, probiootiliste looduslike mõjuainetega, ei sisalda melassi, teravilju ega nisukliisid. TOOTE INFO

Andrea Everding
Eggersmann Team

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar