teisipäev, 3. juuli 2018

Võimalik seos hobuste seleenipuuduse ja puidu närimise vahel


Selline hobuse stereotüüpne käitumine nagu pea liigutamine ühelt küljelt teisele, puidu närimine ja boksis ringiratast kõndimine ilmneb nii tippspordi kui ka harrastusspordi hobustel. Stereotüüpsed käitumismallid, lisaks sellele, et need on ebameeldivad, võivad rikkuda talli ja panevad muret tundma hobuste heaolu pärast, põhjustavad neil olulisi terviseprobleeme, näiteks hammastega seotud häired, keskkõrvahaigus, kehv kehaline jõudlus, kaalulangus ja koolikud.

„Puidu närimine on kõige murettekitavam selliste kompulsiivsete käitumiste seas. Hobune haukab lõikehammastega eset ja neelab seejuures õhku, tuues kuuldavale häälitsuse,” selgitas Ph.D. Kathleen Crandell, toitumisteadlane Kentucky Equine Research (hobuste uurimiskeskus) juures.

Täpne põhjus, miks hobused puitu närivad, on teadmata. Mõni arvab, et hobustel on rahuldamata toitumis- või kohtlemisvajadused. Teised usuvad, et süüdlased on muutunud bioloogilised funktsioonid, näiteks antioksüdantide tasemete vähenemine või oksüdatiivse stressi suurenemine (organismis on häiritud oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal).

Kuna sellised mikroelemendid nagu seleen, tsink, mangaan ja vask kaitsevad keha oksüdatiivse stressi eest, uuris üks rühm hiljuti hüpoteesi, et oksüdatsiooniseisund võib aidata kaasa puidu närimisele. Selle teooria testimiseks koguti vereproove hobustelt puidu haukamise episoodi ajal või vahetult pärast seda, kui hobused puhkasid. Testiti ka kontrollhobuseid, kes polnud kunagi teadaolevalt puitu närinud. Proove analüüsiti, et leida erinevaid oksüdatsiooninäitajaid.

„Kõige tähtsam leid oli, et seleeni sisaldus vereseerumis oli hulga väiksem puitu haukavatel hobustel kui kontrollhobustel, ja madalaim tase mõõdeti, kui hobune reaalselt puitu näris,“ ütles Crandell.
Nii jõuti järeldusele, et „muutused vereseerumi seleenis, mis on antioksüdantses süsteemi oluline koostisosa, võivad mängida rolli hobuste patofüsioloogias, see lisab täiendust teooriale, et puidu haukamine võib olla seotud suurema oksüdatiivse stressiga ja muutustega olulistes mikroelementides.“

Mikrotoitainete tasakaalustamatus võib mõjutada paljusid füsioloogilisi protsesse, mis on üks põhjus, miks Kentucky Equine Researchi toitumisnõustajad on valmis konsultatsioone andma. Nad võivad aidata sööda analüüsiga, soovitada ratsiooni rikastajaid, mis sisaldavad vitamiine ja mineraalaineid, nagu Micro-Max (Gold Pellet Austraalias), antioksüdante nagu Nano•E, vees lahustuv, E-vitamiini looduslik allikas ja Preserve PS ( Austraalias Preserve), et tagada loodusliku päritoluga E-vitamiini, C-vitamiini kättesaadavus, ja teisi antioksüdante.

„Ka hobuste kohtlemine mängib tähtsat rolli stereotüüpsete käitumismudelite vähendamises. Arvatakse, et sellised strateegiad nagu keskkonna rikastamise vahendid, pidev heina kättesaadavus vabal valikul söömiseks või pikem mäletsemisaeg, samuti otsene visuaalne kontakt teiste hobustega või pikem koosolemise aeg karjades parandavad mõjutatud hobuste heaolu,“ märkis Crandell.

*Omidi, A., R. Jafari, N. Saeed jt, 2018. Potential role for selenium in the pathophysiology of crib-biting behavior in horses. („Seleeni potentsiaalne osa puitu närivate hobuste patofüsioloogias“). Journal of Veterinary Behavior 23:10-14


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar