pühapäev, 18. märts 2018

Mida ja kui palju hobune tegelikult vajab?

Kas ka Teie hobune on suur maiasmokk, kelle kõht ei saa iial täis? Tõsi, hobused on loodud pidevalt sööma ja peaksid sööta kätte saama hiljemalt iga nelja tunni tagant. Kuid mõned hobused söödetakse lihtsalt haigeks, kuigi omanikud tahavad oma hobusele vaid parimat.

Söödapoodides ootab hunnikutes müslikotte, riiulid on täis erinevate mineraalikontsentraate ja pulbrikesi läikiva karva, tugevate kapjade ja korras seedimise tarbeks. Valik on lai ja otsustada keeruline ja nii maandub künas just see, mis hobuseomanikule enim meeldib või mis on parasjagu moes. Kuid mida ja kui palju hobune tegelikult vajab? 

Kui hobune tuleb suvekoplist talli, on kõige olulisem tagada piisav kogus koresööta. Ideaalis peaks söötma head ja toitainerikast heina vähemalt 1,5 kuni 2 kg 100 kg kehakaalu kohta. Nii tuleb 600 kg hobuse puhul arvestada 9- 12 kg-ga päevas.

Kerges töös oleva hobuse puhul piisab sellest kogusest tihti juba, et katta täielikult päevane energiavajadus. Kui lisaks sööta sobivat mineraalsööta, saab ka toitainevajadus kaetud. Kui hobune vajab lisaks veel energiasööta, tuleks ratsioon koostada individuaalselt vastavalt hobusele ja töökoormusele. Pelletite ja müsli kõrval kasutatakse enamjaolt kaera. Kuna üldjuhul liigub hobune talvel oluliselt vähem kui suvel, peaksite õigeaegselt kontrollima jõusööda kogust ja seda vajadusel vähendama.

Kerges töös olevatele hobustele piisab tihti juba ühest kilogrammist kaerast päevasSportlikumasse tegevusse kaasatud hobustele võib anda kuni kolm kilogrammi kaera päevas. Vanemate hobuste vajadus on tihti suurem ning nende puhul võib ratsiooni rikastada spetsiaalse seeniorsöödaga. Lisasöödakogus tuleks jaotada vähemalt kolmele söötmiskorrale päevas. Mida tihedamini on võimalik sööta, seda parem on see hobuse seedimisele.

Jälgige, et hobune saaks ka talvel piisavalt „värsket“, st mahlast sööta nagu porgand ja peet, sest need sisaldavad olulisi vitamiine.

Lisaaineid nagu ürdikontsentraate, biotiini või nt. magneesiumi tohiks ainult siis juurde anda, kui hobusel esineb puudujääk. Pelgalt sellel põhjusel lisasööta anda, et ka naaberboksi hobuse omanik annab oma loomale lisasööta annab, ei ole mõttekas ja põhjustab lisakulusid ning võib põhjustada ainevahetusprobleeme.

Paljud hobuseomanikud on veendunud, et külmadel päevadel on mash parim, kuna ka meie (inimesed) rõõmustame talvel kuuma joogi üle. Kuid soe söögikord ei ole vajalik. Endistel stepiloomadel on suurepärane termoregulatsioon ning neil hakkab vaid harva külm. Parim on siiski koresööt. Kuna aga mash on kergesti seeditav ja hoogustab ainevahetust, võib seda edukalt üks kuni kaks korda nädalas ratsioonile lisada.

Kui tunnete end hobuse söötmise osas ebakindlalt, pöörduge spetsialisti poole ja vaadake ratsioon üle. Hobune tänab teid kindlasti.

Andrea Everding
Eggersmann Team
Täname artikli tõlkijat!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar