esmaspäev, 19. märts 2018

Kuidas valida hobustele soolasid ja mineraale sisaldavaid lakukive / plokke

Valik tavalise valge soola plokkide, mineraale sisaldava punase soola plokkide, nööri otsa riputatud kivisoola ja muu hulgast võib olla keeruline ülesanne. Meie söötmisspetsialist annab nõu selle kohta, milline on parim viis lisada soola hobuse sööda sisse.

Küsimus: Olen uurinud erinevat liiki just hobustele mõeldud soola ja mineraalide plokke. Püüan kindlaks teha, kas üks liik on parem kui teine, kuid neid on üsna palju. Kas on üks liik, mille ma peaksin kindlasti teiste seast valima?

Vastus: Sööta pakkuvates poodides on tõepoolest palju erinevaid soola ja mineraalide plokke. Siin Californias näen ma enamasti tavalisi valge soola kive, mineraale sisaldavad punaseid soolaplokke ja nööri otsa riputatud kivisoola. Kuid riigi teatud osades on levinud ka teised soolaplokid, mis sisaldavad lisandina seleeni, koobalti või väävlit.
Vaatamata sellele, et need soolaallikad on visuaalselt erinevad ja neil on nimed, mis viitavad oluliselt erinevate toitainete sisaldusele, on neil kõigil sarnane see, et need koosnevad peamiselt naatriumkloriidist – minu leitud analüüsi põhjal rohkem kui 92% naatriumkloriidi.
Paljud inimesed tuginevad pruunidele mikroelemente sisaldavatele soolakividele kui oma hobuste söödalisanditele. Kuid peamiste mikroelementide, nagu tsingi ja vase koguseid ei saa hobune neist tõenäoliselt kätte piisavas koguses, et tagada tema vajaduste rahuldamine või et sööda mikroelementide profiil oleks heas tasakaalus.
Eeldatakse, et mikroelemente sisaldavatest soolaplokkidest saab hobune oma igapäevase naatriumi vajaduse kätte ja samal ajal tarbib ta ka teisi mineraale. Nad loomulikult saavad neist plokkidest mikroelemente, kui nad soola tarbivad, kuid see kogus ei pruugi olla piisav nende vajaduste rahuldamiseks.
Näiteks umbes 500 kilo kaaluv hobune vajab iga päev veidi alla 10 grammi naatriumi, seega peaks ta tarbima umbes 28 g naatriumkloriidi (keedusool). Kui võtta aluseks poest saadav mikroelemente sisaldav plokk, siis teie hobune peaks 28 grammi soolaga tarbima ka 100 mg tsinki ja 8,5 mg vaske. See ei pruugi tõenäoliselt olla piisav, et täita puudujääki, mis jääb pärast heina või karjamaasööda tarbimist, mis moodustab 1,5-2% tema kehamassist. Looduslik kivisool sisaldab sageli veel vähem olulisi mikroelementidest mineraale.
Et need soola vormid on sageli kallimad kui tavalised valged soolaplokid ega taga tarbimisel piisavat kogust mikroelemente, on minu eelistus säästa raha ja osta tavaline valge soola kivi.
Loomulikult on teine küsimus selles, et mitte kõik hobused ei tarbi iga päev 28 grammi plokist saadud soola, hoolimata sellest, et neil on naatriumi vajadus. Selle tulemus on veelgi madalam mikroelementide kogus. Paljudel kordadel, kui ma lähen talli, näen, et soolakivid on nurgas, kaetud allapanu, tolmu ja võimalik et sõnnikuga. Selge, et neid iga päev ei lakuta.
Kuigi kivisool ja mikroelementidega sool ei pruugi täielikult rahuldada hobuse toitainevajadusi, näib, et mõni hobune eelistab nende maitset ja tahab neid lakkuda tavalise valge soola asemel. Sellisel juhul võib lisakulu end ära tasuda ja mineraalainetel, mida tarbitakse, puudub tõenäoliselt negatiivne mõju üldisele söödale, kui pakute ratsioonis ka muid mikroelementide allikaid.
Mina eelistan anda sööda sees lahtist soola koguses 1 spl 225 kilo kehamassi kohta, lisaks ligipääs soolaplokile / lakukivile. Nii ma tean, et nad saavad kätte päevase naatriumi vajaduse ja neil on soovi korral lisasool saadaval.
Mikroelementide vajaduse täitmise tagamiseks ma leian, et tasakaalustatud söödaratsioon või söödalisand, mis on mõeldud selliste toitainete pakkumiseks, mis võivad puududa või mida võib olla haljassöödas vähe, on edukam kui toetumine mikroelemente sisaldavatele soolaplokkidele.

Umbes 500 kilo kaaluv hobune vajab iga päev veidi alla 10 grammi naatriumi, 
seega peaks ta tarbima umbes 28 g naatriumkloriidi (keedusool).

Loo autorist: Clair Thunes, PhD
Filosoofiadoktor Clair Thunes on sõltumatu hobuste söötmisnõustaja, kellele kuulub firma Summit Equine Nutrition, mis asub Sacramentos Californias. Ta töötab koos omanike/treenerite ja veterinaaridega üle kogu USA ja maailma, et hobuste söötmise osas poleks vaja jalgratast leiutada. Ta sündis Inglismaal, sai bakalaureusekraadi Edinburghi ülikoolis Šotimaal, magistri- ja doktorikraadi söötmise alal California ülikoolis Davisis. Üles kasvades oli ta tegev paljudes valdkondades, samuti tegutses aktiivselt Ühendkuningriigi poniklubis. Praegu töötab ta piirkondliku juhendajana USA poniklubide Sierra Pacific regioonis. Söötmisnõustajana töötab ta kõigi hobustega, alates maailma ratsaspordi mängudel (WEG) võistlejatest kuni minieesliteni, ja kõigiga, kes sinna vahele jäävad.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar