reede, 10. märts 2017

Tervete kapjade heaks.

Kas kapjadele mõeldud toidulisandid aitavad?


Küsimus:
Mu hobusel on kehvad kabjad. Kas tal oleks kasu igapäevasest kapjadele mõeldud toidulisandist? Kui nii, siis milliseid koostisosade olemasolu peaksin jälgima, mis võiksid mu hobust tõesti aidata?

Vastus:
Kui vaatate müügil olevaid kapjadele mõeldud toidulisandeid, siis näete, et tavaliselt sisaldavad need tsinki, vaske, metioniini, lüsiini, biotiini ja rasvhappeid. Põhjus on selles, et neil kõigil on oluline roll tervete kapjade tagamisel.

Lüsiin ja metioniin on mõlemad asendamatud aminohapped (valkude osad). Lüsiin on aminohape, millest hobuste toidus kõige sagedamini puudu tuleb. Kuna kabja sarvsein koosneb mitmest keratiinsest struktuurist – keratiin on valk – kui hobuse toiduratsioon ei paku piisavalt lüsiini, võib keratiini tootmine olla häiritud.
Metioniin
Keratiinipõhised valgud kabjas sisaldavad suurt hulka väävlit sisaldavaid aminohappeid. Seetõttu võib väävlit sisaldavate aminohapete puudus esineda struktuursetes funktsioonides ning kabja tugevus võib olla ohustatud. Metioniin on asendamatu aminohape, mis sisaldab väävlit ning seda saab kasutada teise väävlit sisaldava aminohappe – tsüsteiini – loomiseks.
Tsink
Tsink on peamine mineraal, mis tegeleb epiteelirakkude, näiteks kabja sarvseina rakkude, tervisega. Tsinki on vaja nende paranduseks, hoolduseks ja loomiseks. Lisaks on tsink oluline keratiini valgusünteesiks, nagu ka lipoproteiinide moodustamiseks, et kabja rakke n-ö kokku liimida. Vask on vajalik disulfiidsidemete moodustamiseks keratiinis. Lõppkokkuvõttes mõjutavad need sidemed kabjaseina jäikust.

Biotiin
Biotiin, B-vitamiini, aitab hoida kabja rakke koos. Nagu ka tsink, mängib see rolli rakuvälise maatriksi lipoproteiinis. 

Rasvad

Kapjadele mõeldud toidulisandid sisaldavad tavaliselt ka mingis vormis rasvu. Üldiselt on kabjahooldustoodetele rasvade lisamise põhjuseks see, et kui kabjad on liiga jäigad, on oht, et kabjad hakkavad lõhenema. Rasv lisab kabjale elastsust nii, et kabi saab raskuse kandmisel laieneda ilma, et hakkaks lõhenema.
Letsitiin on fosfolipiid, mis tekib taimedes ja milles on rikkalikult koliini (aitab säilitada rakkude elastsust), on tavaline koostisosa kapjadele mõeldud toidulisandites. Vahel on neisse lisatud ka oomega-3 rasvhapete allikaid.
Kõik need komponendid mängivad olulist rolli hobuse organismi muudes funktsioonides. Näiteks, vask on vajalik kollageeni moodustumiseks ja tsink osaleb immuunsüsteemi funktsioonides. Biotiin võib parandada karvkatte omadusi.
Õige kabjahooldustoote valimine


Niisiis, kuidas valida kabjahooldusvahendit, kui need kõik näivad ühesugused? Julgen väita, et mõningatel juhtudel ei peagi valima. Kui hobuse kabjad vajavad abi, siis tasub astuda sammukese tagasi ja vaadata üle kogu tema toitumine, sest kabjahooldusvahend ei pruugi olla parim lahendus. Kapjade halb seisund võib hoopis viidata sellele, et hobuse toitumises esineb puudujääke või see on tasakaalust väljas. Kabjahooldusvahendiga jõuab kindlasti abi saamiseni, kuid see ei pruugi pakkuda optimaalset lahendust.
Näiteks, täiendades suures koguses üksikuid aminohappeid, võib see mõjutada kogu aminohapete tasakaalu hobuse dieedis ning põhjustada muid probleeme. Seega, parandades hobuse söödas kogu valguprofiili valgu kvaliteedi tõstmisega, võib see anda parema tulemuse. Hobused, kes toituvad peamiselt rohust ja heinast, võivad vajada täiendavalt juurde vaske ja tsinki. Tegelikult võivad need hobused vajada vaske ja tsinki rohkem kui tüüpilised kapjade hoolduseks mõeldud tooted neid pakuvad.
Sageli, kui analüüsin kabjaprobleemidega hobuste toitumist, on neil ka vitamiin E tase liiga madal, neil oleks vaja rohkem oomega-3 rasvhappeid ning kaltsiumi ja fosfori suhtarv on väiksem, kui see ideaalis olla võiks. Kapjade hoolduseks mõeldud toodete asemel annaks parema tulemuse tasakaalustatud toiduratsioon, mis ei taga üksnes kvalitetse tasakaalustatud valgu ja vajalikul tasemel aminohapete allika, vaid on rikastatud ka mikrimineraalidega ning on oomega-3 rasvhapete rikas allikas.
Instruktsioonide järgimise olulisus söötmisel
Sageli annavad omanikud söötasid vähem kui tootjad on päevase normina soovitanud, aga kuna hobuse kabjad on halva kvaliteediga, söödavad nad täiendavalt kabjahoolduseks mõeldud toidulisandeid. Kaubanduslike söötade valesti kasutamine ongi suureks probleemiks.
Söödad on loodud nii, et korrektsel manustamisel on hobusele tagatud kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Etteantud normidest väiksemate koguste söötmine võib jätta hobusele mitmeid olulisi puudusi, mis võivad väljenduda probleemina nt kabja kvaliteedis. Tasakaalustades hobuse toiduratsiooni, mitte toidulisandeid valesti söötes, võin sageli lahendada kõik need probleemid ühe tootega, selle asemel, et püüda parandada konkreetseid muresid eraldi toidulisandiga või panna hobuse dieet kokku mitmest söödasegust või toidulisandist.
See ei tähenda, et kapjadele mõeldud toidulisandid ei ole kasulikud. Mõned hobsed tõesti vajavad neid olulisemaid toitaineid suuremas koguses. Minu eelistus on aga kindlustada, et esmalt on kogu toit tasakaalus ning kapjadele mõeldud toidulisandit võiks anda alles siis, kui veel mõne aja möödudes ei ole saadud soovitud tulemust.
Samuti tuleks pidada silmas seda, et mõnel hobusel on lihtsalt geneetiliselt kehvad kabjad. Nende hobuste puhul ei pruugi ka parim toitumine anda nii häid kapju kui on kõrvalboksi hobusel. Küll aga on võimalik korrektse tasakaalustatud toitumisega tagada, hobusele vajalikud toitained, et ta kabjad oleks parimad, mida tema geenid võimaldavad.
Lõpetuseks

Kui Te pole kindel, kas Teie hobuse toitumine on tasakaalus ja vastab tema vajadustele, aitab hobuste toitumisspetsialist hinnata hobuse senist toitumist, selgitada välja puudujäägid ning soovitada muudatusi söödas.

Aitäh tõlke eest Maris.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar