laupäev, 25. märts 2017

Elektrolüütide üleannustamine: tõsine risk hobustele?

Regulaarne elektrolüütide manustamine on sporthobuse dieedi lahutamatu osa. Sageli aga ei mõisteta tõeliselt elektrolüütide manustamise keerukaid üksikasju, eelkõige üleannustamise mõjusid.

Kas tõesti on võimalik elektrolüüte üle manustada?
„Elektrolüütide üleannustamine regulaarsel annustamisel on tavaliselt keeruline, eriti kui toidulisandit antakse vastavalt tootjapoolsetele soovitustele ning hobusel on samaaegselt juurdepääs puhtale joogiveele,“ seletab Kathleen Crandell PhD, pikaajaline Kentucky Hobuseuuringute keskuse toitumisspetsialist.

Kui anda rohkem elektrolüüte kui hobune vajab, siis filtreerivad terved neerud liigse naatriumi ja teised elektrolüüdid välja ning eritavad need uriiniga.
„Nagu te võite ette kujutada, vajab suure hulga naatriumi eritamine suurt hulka vett, vesi ja naatrium liiguvad alati koos. Kui antakse liiga palju soola või elektrolüüte, joob hobune rohkem vett, sest keha üritab lahjendada kõrget naatriumikontsentratsiooni,“ seletab Crandell. „Kui keha piisavalt vett ei saa, võib tekkida probleem, eriti kui hobune on dehüdreeritud. Kui elektrolüüte antakse ilma veeta juba dehüdreeritud hobusele, süveneb dehüdratatsioon veelgi, põhjustades olulisi vedelikutasakaalu häireid, muuhulgas võib kõrge soolasisaldus hakata avaldama toksilist toimet.“

Liigkõrge soolasisalduse toksilise toime sümptomiteks on ebaregulaarne südamerütm, lihasvärin, kõhuvalu, kõhulahtisus ja kesknärvisüsteemi nähud, näiteks tasakaaluhäired, nägemishäired kuni pimeduseni, krambid ja osaline halvatus.

Elektrolüütide ülemanustamine võib põhjustada ka muid füüsilisi kahjustusi, näiteks haavandeid suus ja maos. Lisaks tootjapoolsetele soovitustele on olulised teised haavandite teket ennetavad abinõud elektrolüütide manustamisel: mitte kunagi anda elektrolüüte tühjale kõhule, elektrolüütide segamine mingi magu kaitsva puhvriga, lutserni söötmine ning suu loputamine veega, kui elektrolüüte manustatakse süstlaga suhu.


Mõned elektrolüüditooted sisaldavad puhvrit, mis on mõeldud seedesüsteemi töö kergendamiseks. Igaüks võib oma riigi turult leida mõne endale sobiva toote. 

Autor:Kentucky Hobuseuuringute keskus


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar