neljapäev, 23. veebruar 2017

Cooler'itest

Küsimus: Ma olen natuke segaduses, mis eesmärgiga pannakse peale treeninguid hobusele cooler selga?  Kas sõna otses mõttes selleks, et jahutada ("cool") hobust? Mul on tunne, et pannes cooleri selga, püüab see hoopis soojuse kinni ja ei lase higisel hobusel kuivada. Mis on tegelik põhjus või on see puhas harjumus?

Vastus: Cooler tekke kasutatakse peale treeningu lõppu, tuntud ka cooling-down (jahutamise) nimega. Sul on õigus seoses soojuse kinnipüüdmisega. Kuid selline tegevus aitab vältida hobuse kületumist jahtumise ajal. Treeningu ajal saab hobune hoida oma kehatemperatuuri piisavalt kõrgel, et külmal ajal soojas püsida. Kuid kui treening on lõppenud, kehatemperatuur langeb, see muutub külmaks ja tõenäoliselt ka ebameeldivaks hobuse jaoks, seega tuleb hobust kuidagi soojas hoida.

Cooler-tekk imab ühtlasi ära niiskuse ja see aitab hobusel tõhusamalt jahtuda. Tekid on tavaliselt valmistatud niiskust imavast kangast, millest populaarsemad on vill ja fliis. Need kangad tõmbavad niiskust hobusest eemale, ning läbi kanga saab kergemini aurustuda. Cooler kutsub esile autustumist kanga välisküljel, hoides osa soojusest teki sees ja hobust soojas. Ilma tekita aurustub higi otse hobuse seljas koos soojusega ning selle tagajärjel võib hobune saada kiiresti külma, kui ta ei tööta intensiivselt.

On olemas ka coolerid soojadeks ilmadeks. Need tekid on valmistatud õhemast kangast, tavaliselt kas puuvillast või puuvillasegust. Nende jahutustekkide ülesanne on higi ja niiskuse imamine soojust andmata.

Külmemas kliimas ning klipitud hobustel jahedamatel kuudel võib kasutada jahutus-tekke juba ka enne treeningut, et aidata hobusel hoida sooja. Kui hobune on juba piisavalt liikunud ja keha soe, võib teki ära võtta kuni treeningu lõpetamiseni: Siis tuleb aga jälle kasutada tekki jahutamise ajaks ja higi ning niiskuse imamiseks.

Küsimusele vastas Rachel Buchholz, DVMKommentaare ei ole:

Postita kommentaar