esmaspäev, 9. aprill 2018

Nõuandeid esimeseks kopeldamiseks kevadel

Kevad läheneb ja koplites kasvab rohi mühinal. Enne, kui lasete oma hobuse värsket rohelist nautima, tuleks endale mõned asjad meelde tuletada, et vältida probleeme.

Kopeldamisperioodi alguses sisaldavad värsked rohttaimed suures koguses valku ja energiat, kuid vähe toorkiudu. Liiga järsu söödamuutuse puhul, nt. Kui hobused lasta kohe mitmeks tunniks värskele karjamaale, võib soolebakterite talituse tasakaal häiruda. Talveperioodil tallipidamisel tekkinud bakteriaalne keskkond saab ühtäkki täiesti uued ülesanded tänu värskele rohelisele. Järelikult peavad eelkõige pime- ja jämesool kohanema uue olukorraga ja hakkama moodustama baktereid, mis saavad sellega hakkama.Kui üleminek toimub liialt järsku, on oht kõhulahtisuse, roojavedeliku, koolikute ja laminiidi tekkeks.

Põhimõtteliselt peaks üleminek koplielule toimuma kõikide hobuste puhul ühtemoodi. Hiljem ei ole vahet, kas hobused elavad ööpäevaringselt väljas või saavad koplimõnusid vaid mõningaid tunde nautida - oluline on järk- järguline söödamuutus.

Söötmissoovitus:

  • Harjutage oma hobust aeglaselt värske rohuga ja pikendage järk- järgult kopeldamisaega. Alustage lühikeste 10- minutiliste ajavahemikega, eelistatult nööri otsas. Nii on Teil võimalik takistada ka neid hobuseid liiga palju söömast, kellele hakkab kevad pähe.
  • Kuna alguses on rohu toorkiu sisaldus väga madal, siis tagage kindlasti piisav kogus heina ka koplis.
  • Sobitage põhi- ja jõusööda ratsiooni; võimalik, et jõusööda kogust tuleb vähendada. Ärge manustage jõusööta enne kopeldamist - vastasel korral on oht, et tekivad väärtoitumus ja liigne mao täituvus. Andke umbes pool tundi enne kopeldamist koresööta.
  • Neile hobustele, kes pärast harjumisperioodi jäävad vabapidamisele, pakkuge kindlasti lakukivi või mineraliämbrit, kuna sõltuvalt asukohast võib muidu tekkida mineraalide, mikro- ja makroelementide puudus. Samuti on võimalik individuaalselt sööta mineraale. Kopeldamiseperioodil saavad hobused piisavalt karjamaalt vitamiine.
  • Energiapuudujääki kopeldamise ajal on võimalik tasakaalustada jõusöödaga, millele ei ole lisatud vitamiine.
Andrea Everding
artikkel ilmus veebiajakirjas www.ridersdeal.comKommentaare ei ole:

Postita kommentaar