neljapäev, 11. august 2016

Terve hobuse kuu - mis on MELASS

Müüdid melassi kohta


Viimastel aastatel on melassist hobuseinimeste seas saanud omamoodi hirmutamissõna. Aga mis on melassi kohta päriselt tõsi ja kas me peaks seda tegelikult ka kartma?

Melass on kõrvalprodukt, mis saadakse suhkru tootmisel suhkrupeedist ja suhkruroost, ning vastupidiselt levinud arvamusele ei ole see puhas suhkur. Tegelikult sisaldavad melass (ja selle teisendid molglo ja molaferm) 30-54% suhkrut ja neid lisatakse toitudele tavaliselt 10-15% ulatuses, mis tähendab, et nad lisavad söödale vaid 2-4% suhkrust. Eeldades, et need söödad on vähese tärklise- ja suhkrusisaldusega, võib melassi sisaldavaid söötasid lisada probleemideta kõigi hobuste ja ponide dieeti, ka neile, kel on oht laminiidile. Sellegipoolest pakuvad mitmed tootjad nüüd ka melassivabu alternatiive neile omanikele, kes tahaks melassi täielikult vältida.

Mitmed inimesed kardavad, et suhkur on hobusele ebaloomulik energiaallikas, kuid tõde ei saaks olla kargemal. Tegelikult on suhkur, mida melass sisaldab, põhiliselt sahharoos, mis on sama suhkur, mida leidub ka tavalises rohus!

Suhkrul, nagu igal teisel toitainel, on oluline roll iga hobuse või poni dieedis. Hobused on arenenud toituma sahharoosi sisaldavast rohust kui peamisest energiaallikast, mis tähendab, et nad on tegelikult harjunud seedima ja kasutama suhkrut energiaallikana. Seetõttu ei peaks tervetel, aktiivsetel hobustel suhkur probleeme põhjustama. Samuti ei saa hobused olla suhkrule "allergilised" - glükoos on peamine energiaallikas keharakkudele, sealhulgas ajurakkudele, mistõttu ei ole võimalik hobusel suhkrule allergiline olla. Kui hobuse menüüs on liiga vähe suhkrut, siis hakkab hobune tootma glükoosi teistest toitainetest.

Sellegipoolest on kindlasti mõned hobused ja ponid, kes vajavad madala suhkrusisaldusega (mitte suhkruvaba) menüüd, eriti need, kellel on kalduvus laminiidile. Neil juhtudel tuleks alustada suhkrusisalduse vähendamisest hobuse või poni rohusöömise arvelt.

Kui su hobune peab olema madala suhkrusisaldusega dieedil, siis peaks arvestama kogu suhkrusisaldust hobuse menüüs, mitte muretsema üksikute koostisosade, sh melassi pärast. Pea meeles, et "melassivaba" ei tähenda automaatselt suhkruvaba ning söödad, mis sisaldavad melassi, ei ole automaatselt kõrge suhkrusisaldusega!

Tegelikult annavad suurima osa suhkrust hobuse menüüsse rohi ja hein ning 500kg hobune, kes elab õues rohtu süües, võib iga päev tarbida 1,9kg suhkrut paljalt värske rohu söömisel (võrdluseks: 3kg kõvasöödas on ligikaudu 120-180g suhkrut).

Ütlus "kõike mõõdukalt" on sageli inimeste puhul hea nõuanne ning melassi osas võiks seda soovitada ka hobustele. Tegelikult ei ole hirmudel sageli tõepõhja all ning melass ei ole midagi, mida ilmtingimata peaks vältima.

Content 2a


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar