pühapäev, 25. veebruar 2018

HOBUSE SOOLESTIK

Hobuse soolestik on väga vastuvõtlik ja õrn organ. Evolutsiooni käigus on meie hobuste soolestik pidanud kohanema kindla piiratud toiduvalikuga, mis koosneb peamiselt värsketest ja surnud kiulistest taimedest ja mida sai süüa väikeste kogustena korraga. Kogu seedetrakt oli sobitunud nii, et rohu- ja niidumaa taimestiku ja nende seemnete söömisel saaks kaetud tavapärane toitainete vajadus. Tänu sellele oli hobuste peamine tegevus söömine 18 tunni ulatuses. Pause sai pidada vastavalt oma soovile.
Aastate vältel on hobuste pidamis- ja söötmistingimused oluliselt muutunud, mis mõjutab ka soolestikku. Tänapäeva söötmist iseloomustab see, et hobuseid söödetakse kaks kuni kolm korda päevas. Söötmiskord sisaldab suuremas koguses jõusööta, mida on vaja seedida.
Soolestiku õrn tasakaal on kergesti häiruv - stress, järsk söödamuutus, kõdunenud sööt või liiga vähe koresööta on vaid mõned näited.
Hobuse soolestiku pikkus on umbes 30 m. Laias laastus võib selle jaotada peen- ja jämesooleks. Enamus toitaineid seedub 20 m pikkuses peensooles. Näärmed, mis asuvad limaskestades, toodavad vajalikke sooltevedelikke. Suhkrud, tärklis, valgud ja rasvad seeduvad peensooles ning imenduvad sealt.
Jämesool koosneb mitmest osast: esimene on pimesool. Sellele järgnevad umbsool (suur ja väike) ja pärasool. Pimesool on suur käärimiskamber, mis mahutab ligikaudu 50 liitrit. Bakterite ja mikroobide abil toimub siin toorkiuliste toiduosade lõhustamine. Tselluloosi lõhustamise käigus saadud rasvhapped imenduvad koheselt sooleseina kaudu.
Arvestades hobuse arengukäiku, peame panustama parimal viisil hobuse sooltetöö toetamisse, kuna söötmisel peab eelkõige arvesse võtma hobuse päritolu rohumaa - aladelt. Oleme olulisemad eripärad ja nõuanded soolte toetamiseks järgnevates lühikestes artiklites välja toonud.
Lisainformatsiooni saamiseks ja küsimuste korral pöörduge julgelt meie poole!

Koresööt
Miks on koresööt niivõrd oluline?
*Koresööt toetab seedimist.
Vastupidiselt jõusöödale, mis seedub peensooles, jõuab seedeprotsess heinani alles jämesooles. Selle käigus toodetakse muuhulgas energiaküllaseid substantse. Hobune kasutab toorkiudu energiaallikana. Jämesool toimib ka happe aluse tasakaalustajana ja siin toimub vitamiinisüntees. Toimiva jämesoolefloora ja kvaliteetse koresööda abil on võimalik vältida palju söötmisvigu.
*Aitab peletada igavust boksis.
Hobune on loodud sööma pidevalt ning seda asjaolu ei ole muutnud ka tema kodustamine. Kui hobusel pole midagi näksida, hakkab ta tihti igavusest boksiseinu ja küna närima. Samuti põhjustab see voomasid (halbu kombeid) nagu karutammumine, künahaukamine ja jalutamine boksis. Rahulik söömine ja närimine vastavad hobuse loomuomasele söömisprotsessile - hobusel on tegevust ja ta on endaga kooskõlas. Seetõttu on piisavas koguses koresööta pakkumine söötmise A ja O.
*Hoiab hambad korras.
Heina jämedad struktuuriosakesed toetavad hammaste närimispindade ühtlast kulumist. Nii tekib harvem teravaid nurki purihammastel.


Mis siis selle soolestikuga õieti on?
Meie hobuste heaolu sõltub suurel määral tervest soolefloorast. Kontrollitud söödakvaliteet ja efektiivsete mikroorganismide kasutamine söödas aitavad hoida loomi tervete ja sooritusvõimelistena. Hobuste esmased vajadused tulenevad nende arenguloost. Enamusele euroopa hobusepidajaist on võimatu pakkuda hobustele stepiloomadele omast eluviisi, mille käigus nad saavad vabalt liikuda ja süüa. Pidamistingimuste valikus tuleb tihti teha valikuid. Et oma vabaaja partneritele võimaldada täisväärtuslik ja tervislik elu, peaksime võtma eeskuju loodusest. Õige söötmisega kingime oma hobustele tervist je heaolu. Mitteoptimaalne söötmine võib põhjustada palju probleeme, näiteks organismi liighappelisust. Immuunsüsteem kannatab ja seedimine läheb isegi väikeste põhjuste tagajärjel paigast. Hobustel kuhjuvad seedehäiretest põhjustatud haigused, hingamisteede- ja nahahaigused- eelkõige prei- ja paljud liikumisaparaadi haigused.

Elav soolefloora
Soolte tervis on meie loomade heaolu võti. Soolte limaskestadel elab kujuteldamatult suur hulk mikroorganisme. Need abistavad pisiloomaksed on hobuse jaoks sama olulised kui süda, kopsud ja iga teine organ. Nad kaitsevad limaskesti, aitavad tõrjuda haigusetekitajaid, lõhustavad toiduosi seeduvateks koostisosadeks ning toodavad vitamiine ja ensüüme. Soolteseintel asuv närvide rägastik juhib kõhu ja pea vahelist kommunikatsiooni. Tänu sellele saab aju pidevalt teavet soolestiku olukorrast. Järelikult sõltuvad tervis ja üldine heaolu olulisel määral soolestiku tööst.

Stress nõrgestab seedimist
Kahjulikud bakterid ja mürgised seedejäägid võivad hävitada terve soolefloora. Samaväärselt ravimitega, eelkõige antibiootikumide ja tihedate ussikuuridega koormab soolefloorat pidev stress. Stressist tingitud erutuse puhul lõtvub soolte lihastik ja seedeprotsess häirub. Selle tagajärjel muutub bakterite kooslus ning seened ja haigust tekitavad bakterid ründavad limaskesti. Tekivad põletikulised protsessid ja soolteseinte kaudu hakkavad imenduma bakterite, seente ja parasiitide mürkained. Allergiaid tekitavad söödaosakesed satuvad soole- lümfisüsteemi ja mõjutavad kogu organismi. Pideva koormuse all kannatab maks kui filtreeriv organ ja selle töö võib saada jäädavalt kahjustatud. See võib avalduda loiduses, kehvas karvkattes ja vastuvõtlikus nahas.

Kokkuvõttes võime järeldada, et soolestiku tervis omab olulist tähtsust ning selle eest peab hästi hoolitsema.

Milleks Egersmann Profi DarmFit?
Rooja konsistents annab olulist informatsiooni hobuse tervise osas. Sellest võib teha järeldusi sööda seeduvuse, soolefloora ning immuunsüsteemi ja keha vastupanuvõime kohta. Roe peaks olema ümar, niiske, läikiv ja pruuni värvi. Kahjuks on viimastel aastatel täheldatud suuremal hulgal roojavedeliku tekkimist. Kuid kuidas see tekib?
Koresööda manustamisel on võtmefunktsioon. Varajase heina toorkiusisaldus on väga madal, mistõttu ei ole see soovitatav. Oluline roll on ka kvaliteedil. Ebaprofessionaalse heina ja silo tootmise käigus tekivad kahjulikud ained (nt hallitus), mis võib organismi oluliselt koormata. Ka karjamaa kasutamine kõrge suhkrusisaldusega taimede kasvatamiseks ei anna hobusele piisavas koguses vajalikke olulisi toitaineid. Probleemid tekivad liiga väikese koguse koresööda söötmisel samavõrd kui suurte koguste jõusööda söötmisel.

Toorkiul on tohutu võime siduda vett. Palun jälgige seega, et hobune saaks piisavalt koresööta! Kuna omanik ei saa alati otseselt mõjutada põhisööda kvaliteeti ja kogust, suudab Eggersmann Profi Darmfit tasakaalustada  loomuliku toorkiupuudujäägi ratsioonis.
Firma Eggersmann on loonud Profi DarmFitiga toote, mis optimeerib looduslike rakustruktuuride abil hobuse seedimist ja vähendab seeläbi roojavedeliku teket.

Profi DarmFiti eelised üheskoos:

  • väike doseering
  • looduslike rakustruktuuridega
  • toetab roojavedeliku puhul
  • stabiliseerib seedimist
Andrea Everding
Eggersmann team

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar