teisipäev, 11. juuli 2017

Kas su hobune tõesti vajab madala tärklisesisaldusega ratsiooni?

Hobused saavad seeduvat energiat erinevatest allikatest. Kiudude, tärklise ja rasvade kombinatsioon on üldjuhul parim viis sooritust edasi viia, olgu see aretuses, maastikul või võistlusareenil. Viimaste aastate vältel on turgu üle ujutatud madala tärklisesisaldusega söötadega ning hobuseomanikud vastavad pakkumisele suurenenud ostutuhinaga.

Siiski ei sobi madala tärklisesisaldusega söödad igale hobusele. Mõned hobused vajavad tärklist optimaalseks soorituseks- näiteks kasvueas sälu ja paljud sporthobused. Mis peitub praeguse aja madala tärklisesisaldusega söötade hulluse taga?

Mis on tärklis?

Tärklis on pikk ja kompleksne suhkrute molekulikett. Eriti leidub seda viljas, kus see moodustab energiasalve. Kuna nad paiknevad rakuseinas, nähakse tärkliseid struktureerimata süsivesikutena. Kiud seevastu on struktureeritud süsivesik, kuna see toetab taime.
Seedeprotsessi käigus lagundatakse tärklis ensüümide abil väiksemateks suhkrumolekuulideks, mis imenduvad koheselt. Selles osas käsitletakse suhkruid ja tärklist ratsioonis võrdsena.
Ratsioonis sisalduv suhkur pärineb rohu rakukoostisest, söödamelassist või teatud maiustest. Suhkrumolekulid imenduvad verre ning muutuvad glükoosiks, mis jagatakse keharakkude vahel. Hormoon, mis aitab eraldada verest suhkrut ja viia seda rakkudesse, on insuliin. See jaotusmeetod glükoosi rakkudesse saamiseks, glükogeeni ehitus, või adipoosne salvestamine on osa töötava hobuse energiatootmisprotsessist. Mida intensiivsemalt hobune töötab, seda olulisem on see süsteem.

Kuidas saab kasu madala tärklisesisaldusega söötadest?

Mõne hobuse puhul võib olla mõistlik hoida tärklisetaset madalana. Pärast tärklise seedimist satub suur kogus glükoosi verre ja käivitab insuliini eritamise, mis hakkab glükoosi verest rakkudesse transportima. Glükoositaseme tõusu hobuse veres täheldatakse kahe tunni jooksul pärast sööki, millele järgneb langus järgneva nelja tunni jooksul. Insuliiniga toimub sarnane tõusu-languse protsess. Kui esineb võimalikke probleeme tärklise kasutatavusega, võib see olla seotud glükoosi ja insuliini taseme kõikumisega vereringes.
Glükoositaseme tõus veres võib mõnedel hobustel mõjutada ajutegevust ning muuta nad ärevamateks. Kuna glükoos on ainus toitaine, mis ületab vere-aju läve, süütab sööt, mis edastab korraga suures koguses glükoosi verre seda edastada ka olulisel määral ajju. Kõrget glükoositaset ajus on seostatud kõrgenenud dopamiini tootmisega, mis võib omakorda tekitada kõrgenenud tähelepanelikkust või ärevust. Mõned spordialad sõltuvad kõrgenenud tähelepanelikkusest ja energiast, näiteks hobuste võiduajamine, teised mitte.
Teine osa glükoosi ja insuliini ringlusest, mis võib hobuste puhul häiruda, on insuliini suutlikkus oma ülesannet täita ja juhtida insuliini verre. Insuliini resistentsus esineb siis, kui insuliin kaotab oma efektiivsuse ning glükoosi ja insuliini tasemed püsivad tavalisest pikemalt kõrgena. Kõrge insuliinitase võib põhjustada terve hulk probleeme, neist kõige suurem on hobuse vastuvõtlikkus laminiidile. Tihti seostatakse insuliiniresistentsust ülekaalulisusega, mistõttu on kaalu langetamine üks võimalik strateegia insuliini vastuvõtlikuse tõstmiseks, samuti ka suhkru ja tärklise vähendamine söödas.
Teised hobused, kellel on raskusi tärklisega toimetulekul, on geneetilise lihashäirega (PSSM) ja RER diagnoosiga hobused. PSSM diagnoosiga hobused suudavad lihasrakkudes salvestada veres sisalduvat glükoosi, mis viib ebatavaliselt kõrge ühte tüüpi glükogeeni kuhjumiseni, mida ei ole võimalik lihtsalt lahustada ja energiana kasutada. Nende hobuste puhul on soovituslik vältida tärklist sisaldavaid söötasid. RER’i puhul on samuti mõistlik vähendada suhkru ja tärklise kogust ratsioonis, kuid need hobused suudavad paremini väikestes kogustes suhkrut ja tärklist töödelda.
Kõrge tärklisesisaldusega ratsioonid võivad samuti olla probleemiks hobustele, kes ei suuda täielikult seedida tärklist. Nendel hobustel on vähe amülaasi, mis lagundab peensooles tärklist ning selle esüümi tase erineb hobuste vahel. Iseenesest ei ole see põhjus muretsemiseks, kuna pimesoole mikroobid aitavad seedimata tärklist lagundada.
Probleem seisneb selles, et tärklise ja suhkru fermenteerimise lõpprodukt on piimhape, mis võib oluliselt mõjutada pimesoole pH -taset.  Kui sööta palju tärklist, võib sellele järgnev pH taseme langus pimesooles mõjutada kiude lagundavate mikroobide populatsiooni tasakaalu ning niimoodi takistada hobuse võimet kiududest kaloreid kätte saada. Seda nimetatakse jämesoole ülihappelisuseks (acidoos).
Selle jõusööda mõju tõttu jämesoole pH tasemele ei soovitata sööta rohkem kui 2,2 kg vilja söödakorra kohta. Kuna peensooles seedimata jäänud tärklise kogus erineb indiviidide vahel, tekib mõnedel hobustel kergemini jämesoole ülihappelisus. Selle märgid ei ole kergesti nähtavad, kuid võivad olla põhjuseks kehvale sooritusele, tujukusele või kergetele korduvatele koolikutele.
Sõltuvalt sellest, kui hästi mõni hobune suudab glükoosi ja insuliini ringlusega toime tulla, erineb ka kõrge tärklise sisaldusega sööda tolerantsus. Selle koguse väljaselgitamine võib nõuda katse-eksitusmeetodit. Muutus vähema tärklisesisaldusega söötade manustamise poole on kutsunud paljudes hobustes esile ka muutust hoiakutes ja sooritusvõimes. Püüd vältida tärklist täielikult, ei pruugi igale hobusele sobida ja tipptaseme hobused ei saa tihti piisavalt kaloreid paljast koresöödast, et säilitada oma kaalu või energiataset sportlikeks sooritusteks.

Kui madal on madal tärklisetase?

Söödatootjatel võivad tänapäeval kirjeldada sööta kui madala tärklisesisaldusega, seda täpselt määratlemata. Ebatäpse terminoloogiakasutuse tõttu võib ees seista seadusemuudatus, mis nuab täpset määratlust, milliseid söötasid võib klassifitseerida madala tärklisesisaldusega söötadeks.
Madala tärklisesetasemega sööt ei ole teravilja kontsentratsioon tihe. Kui söödas on vähe teravilja, peab midagi muud andma kaloreid. Siinkohal tulevad mängu rasvad ja kiud. See suhe võib osutuda kasulikuks, kui püüda dešifreerida pakendilehte: mida vähem tärklist, seda rohkem on kiude ja rasva.
Teine arv, mida tihti mainitakse suhkru ja tärklise näitajana, on struktureerimata süsivesikud (SS). Selle väärtuse leidmiseks peab ühendust võtma söödatootjaga. Tärklise taseme näitajad on umbes järgmised: kõrge, SS >35%, üsna madal, SS= 35-20%, ja madal, SS< 20%. Kui vaadata koostisosasid, siis madala tärklisesisaldusega söödas on madal teravilja protsent, mis on välja toodud koostisosade nimekirja lõpus (kuid enne mineraale ja vitamiine). Koostisosade nimekirja eesotsas võiksid olla sojakestad, peet ja alfalfa jahu. Riisikliid on kõrge rasvasisalduse ja kiulisusega koostisosa, mida leiab paljudest madala tärklisesisaldusega söötadest.

Millised hobused saavad kasu madala tärklise- ja kõrge kiusisaldusega söödast?

Väga erinevate distsipliinide ja erinevat tõugu hobused võivad saada kasu madala tärklisesisaldusega söödast, kuid see sõltub indiviidist. Kergesti ärrituvad, raskesti käsitletavad, ülekaalulised, insuliini resistentsed ja lihaste häire või jämesoole ülihappelisuse diagnoosiga hobused on kõik ilmselged kandidaadid. Samuti on muutuse võimalik põhjus soov tuua hobune tagasi ainult koresööda peale.
 Kõikidele hobustele vähese tärklisega söödad ei sobi. Mõned hobused ei suuda nende söötade peal säilitada oma kehakaalu ning vajavaid lisandeid, mis sisaldavad tärklist. Teised hobused küll säilitavad kaalu, kuid neil jääb sooritusteks energiast puudu. Lisaks on kõrge kiulisuse ja rasvasisaldusega söötade tootmine kallim kui üldlevinud teravili, mistõttu nõuab nende söötade manustamine suuremaid väljaminekuid.

Kui madala tärklisesisaldusega sööt on toitumuslikult hobuse jaoks õige valik, kaalub tervise poole pealt saadav kasu üle kõik rahalised mured. Siiski pole madala tärklisesisaldusega söödad kõigile hobustele vajalikud. Kui valiku tegemine nõuab ajugümnastikat ja sa pole kindel, kas madal tärklisesisaldus on õige valik, küsi nõu hobuse toitumisspetsialistilt.


Aitäh, Triin, tõlke eest!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar