esmaspäev, 19. juuni 2017

Võistlushobused saavad kasu kõrge energiasisaldusega söödast

Võistlushobused vajavad päevas rohkem kaloreid kui vaba- aja või kerges töös olevad hobused. Need lisakalorid manustatakse hobustele üldjuhul kontsentraatidena. Rootsi teadlased soovitavad lisada söödaratsioonile kõrge energiasisaldusega sööta, et katta võistlushobuste kalorivajadust. 

„Võistlushobusstel on suurem risk seedekulgla haavanditesse haigestuda ja ka käitumishäired on kergemad tulema kui vaba- aja hobuste puhul ning mõnedel juhtudel võivad kontsentraadid neid seisundeid raskendada või kergendada“, seletas Kathleen Crandell, Ph.D., Kentucky Equine Research‘ ist (KER). Nende potentsiaalsete probleemide tõttu on mõned hobuseomanikud hakanud kasutama ainult koresööta võistlushobuste ratsioonis.

Teadlaste sõnul võib ainult koresöödast koosnev võistlushobuse ratsioon alandada lihaste glükogeenisisaldust võrreldes nende hobustega, kellele söödetakse traditsioonilist tärkliserikast sööta. Glükogeen on salvestatud suhkur, mida lihased vajavad tööks. 

Testimaks hüpoteesi, et võistlushobused suudavad saavutusi tuua kõrge energiasisaldusega koresööda baasil, söödeti võidusõiduhobustele kahe aasta vältel kõrgekvaliteetset silo. Hobuseid jälgiti kas kontrollitud treeningkava alusel või programmis, mille puhul treeningdistantsi vähendati 30% võrra ning jälgiti erinevaid parameetreid.

Uuringu peamised tulemused olid järgmised: • Hobused kasutasid 1,7- 2,6% kehakaalu kuivainet kui neile anti piiramatus koguses sööta. • Kahe grupi vahel ei täheldatud erinevusi kehamõõtude osas (nt. Pika seljalihase paksus või rasvasisaldus) • Kehamassiindeks püsis vahemikus 4,8 ja 5,1 ning • Lihaste glülogeenisisaldus oli mõlema grupi puhul sama
Teadlaste sõnul “kui hooldada hobuseid tavatingimustes ei täheldatud toitumisest tingitud terviseprobleeme ega stereotüüpset käitumist” nende hobuste puhul kes sõid vaid koresööta. Lisaks kirjutasid nad, et “treeningprogramm ei mõjutanud söömust, kasvu, kehamassiindeksit ega lihaste glükogeenisisaldust. Ka ei takistanud ainult koresööda ratsioon lihaste glükogeeni salvestamisvõimet, kasvu ega konditsiooni säilimist ning toetas head toitumisega seotud tervist. 

“Kõik hobused on erinevad ja nende ratsiooni peab koostama individuaalselt, eriti spordis. Kontsentreeritud söödad on midagi enamat kui pelgalt energiaallikad. Nad sisaldavad eluks vajalikke toitaineid nagu proteiinid, vitamiinid ja mineraalid mis on väga olulised nii saavutusspordi kui ka kõigi teiste hobuste jaoks sõltumata kasutusalast ja vanusest“, sõnas Crandell.

Aitäh, Triin, tõlke eest.

ORIGINAAL


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar