esmaspäev, 5. veebruar 2018

NÕUANDEID HOBUSTE TALVISEKS SÖÖTMISEKS

Samal ajal, kui istute mugavalt kamina ees, märkate ilmselt paratamatult oma hobust, kes seisab puu või varjualuse all, peas nägu, nagu tal oleks kohutavalt külm. Mida teha lisaks veel ühe teki panemisele, et ta end paremini tunneks? Järgnevalt mõned nõuanded, kuidas talv hobusele kergemini talutavaks muuta.

Üks lihtsamaid viise aidata hobusel sooja saada on suuremas koguses heina söötmine. Seedetegevuse käigus toodetakse kehas seesmist soojust. Kuna hein seedub jämesoole mikroobide abil, toodab see rohkem soojust kui kontsentraadid, mis seeduvad peensooles. Kuigi kontsentraadid sisaldavad rohkem seeduvat energiat, ei anna nad nii palju sooja kui vabaneb heina seedimisel.
Kiire seedimisega ja kõhnad hobused võivad lisaks heinale siiski vajada ka suuremat jõusööda ratsiooni.

Ka vesi on külma ilmaga äärmiselt vajalik. Et organid ja seedimine saaksid optimaalselt toimida, vajab hobune piisavalt vett, et kaitsta end koolikute eest ja säilitada soolte töövõime. Hobused eelistavad veetemperatuuri vahemikus 7- 18 kraadi, mistõttu on vajalik soojendada vett hobuse jootmiseks. Kui elate külmas kliimas, oleks mõistlik investeerida veeradiaatorisse.

Veel üks hea variant hobuste veega varustamiseks on märja mashi söötmine. Soovitan klientidele tihti sööta Maxisoy kõrge kiusisaldusega pelleteid, mis ei ole ainult madala glükoosisisaldusega ja seega sobiv seedehäiretega hobustele (nt. Insuliini resistentsuse/ laminiidiga), vaid ka ideaalne toitainete ja vee transportimiseks. Külma ilmaga kannab üks kopsikutäis pelleteid 10 liitrit vett edasi. Kindlusta, et kasutad kuuma vett ja leotad pelleteid 10 minutit, et nad saaksid enne söötmist paisuda.

Tulevaks aastaks, kui su hobusel on teadaolevalt raskusi külma talvega toimetulekul või kipub kaalu kaotama, toida teda enne, kui ilmad lähevad külmaks. Eelistatult olgu hobune enne talve tugevamas toitumuses. See ei paku mitte nainult isolatsiooni külma ees, vaid annab ka lisakaloreid sooja hoidmiseks.

Niisiis kokkuvõtteks:
  • Jälgi ilmateadet ja suurenda koresööda kogust 12- 24 tundi enne külmalaine saabumist või kui on oodata ainult öökülma, anna õhtul lisa heina
  • Kiire seedimisega hobustele võib olla vajalik tagada piiramatu ligipääs heinale ja suurendada igapäevast jõusööda kogust
  • Anna kontsentraati või head vett imevat sööta nagu Maxisoy kui ka soe ja märg mash, et suurendada igapäevast veetarbimist. 
  • Taga igapäevane soe joogivesi
  • Sööda hobuseid, kes kipuvad talve jooksul kaotama palju kaalu, eelnevalt tugevasse konditsiooni.


Artikli autor Zoe Messina – GoBarefoot klipper, hobuste terapeut ja Missy’s Bucket Mineral Mix koostaja. Täname meie tublit kaasautor-tõlkijat!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar